Skip to content High contrast mode

35. Kez kapılarını açan IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları; bu yıl lise düzeyindeki eğitim kurumlarına rekor seviyede ilgi olduğunu açıkladı.


Yurtdışında eğitim 2000’li yıllardan bu yana artan bir ilgiyle aileler ve gençler tarafından takip ediliyor. Pek çok genç; üniversite, yüksek lisans ve doktora eğitimleri için yurtdışı üniversiteleri tercih ederken bu yıl lise düzeyindeki gençlerin ve ailelerinin yurtdışında eğitime rekor bir ilgi gösterdiği gözlemlendi.

2002 yılından bu yana her yıl 2 kez olmak üzere düzenli bir şekilde organize edilen IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları bu yıl 35. Kez kapılarını yurtdışında eğitim isteyen verli ve öğrencilere açtı. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü Deniz Akar; “18’inci yılına girdiğimiz ve bu yıl 35’‘inci kez kapılarını açtığımız fuarımızda 20 ülkeden 200’e yakın eğitim kurumu bir araya geliyor. Her yıl üniversite düzeyinde yüzlerce öğrencimizi yurtıdışında eğitime göndermeye alışkın bir kurumuz. Tabi yüzdesel olarak daha düşük olmak kaydıyla lise düzeyinde de öğrenci gönderiminde bulunuyorduk fakat bu yıl gelen ön başvuru formlarından fark ettik ki lise düzeyinde gencimiz ve ailelerinin yoğun bir ilgisiyle karşı karşıyayız… Bu yıl ülkemizin 4 farklı şehrini gezeceğimiz fuarımızda gelen başvurular neticesinde ilk hesaplarımıza göre 20 bine yakın gencimizi ve ailelerini ağırlamayı bekliyoruz. 20 bin ziyaretçimizin önemli bir bölümünün de lise düzeyinde öğrenciler olacağını size söyleyebiliriz. Zannediyoruz ki son dönemde ülkemizde yaşanan gelişmeler neticesinde ülkemizdeki eğitim kurumlarına olan ilgi maalesef zayıfladı… Kapatılan okullar, sınav sistemlerinden yaşanan kayırmaların ortaya çıkartılması, aileleri ve gençleri yurtdışında eğitime itiyor. Aileler güvenecekleri, ileride çocukları mezun olduğunda herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayacakları okulları bulmak istiyorlar. Biz de deneyimli kadromuzla onlara bu konuda elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

Türk Aileler Çocuklarının Yurdışınde Eğitim Almasını İstiyor

Dünya çapında faaliyet gösteren özel bir bankanın, farklı milletlerden aileler arasında yapmış olduğu araştırmaya göre; Türk ailelerinin yüzde 83’ü çocuklarını yurtdışında okutmak istiyor. 16 ülke genelinde yapılan araştırma; katılımcı ailelerin yüzde 77’sinin çocuklarını yurtdışında okutmak istediğini gösteriyor.

Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Türkiye gibi pazar değeri yüksek olan ülkelerin yer aldığı araştırmada; ebeveynlerin çoğunluğunun çocuklarını eğitim için yabancı ülkelere göndermeyi düşündüklerini gözlendi. Ebeveynlerin % 64’ü yurtdışı eğitimi lisans için düşünürken on ebeveynden yedisi yüksek lisans eğitimi için yurtdışını tercih edeceğini belirtiyor.

Ailelerin çocuklarını yurtdışında okutma isteği Asya ülkelerinde daha yüksek oranda gözlemleniyor. Malezya’daki her beş aileden dördü, Hong Kong, Endonezya ve Singapur’daki dört aileden üçü çocuklarını daha iyi eğitim alabilmeleri için denizaşırı ülkelere göndermeye razıyken; Kanada, Avustralya ve Fransa’daki ailelerin yalnızca yarısı bu fikre sıcak bakıyor.

Aileler; çocuklarının daha iyi bir eğitim alması, farklı ülke kültürlerini deneyimlemeleri ve dünyayı anlamaları için yurtdışında okumalarını arzu ettiklerini belirtiyor.

Hindistan (%88), Türkiye (%83), Çin (%82) ve Malezya (%82) ise yüksek lisans için çocuklarını yurtdışına göndermek isteyen ailelerin vatandaşı olduğu ülkeler sıralamasında başı çekiyor.

2 Jan 2019